Portuguese Championship (6th round): results and standings1
Most of the 16th round matches of the Portuguese Championship, the fourth tier of Portuguese football, took place this Sunday and there were important moves in the first places, from series A to F, passing through B, C, D and E.
Check out the results and updates updated later this Sunday.
SERIES A
Câmara de Lobos Marítimo B, 1-2 (Saturday)
Vilaverdense-Vianense, 1-1
Limianos-Forjãs, 5-2
Pedras Salgadas-Camacha (27 February)
Slack: Maria da Fonte and Merelinense
CLASSIFICATION:
1st: Vilaverde, 33 points
2nd: Maritime B, 33
3rd: Maria da Fonte, 17 (minus one game)
4th: Vianense, 16 (minus one game)
5th: Limianos, 16 (minus three games)
6th: Merelinense, 15 (minus two games)
7th: Camacha, 15 (minus two games)
8th: Pedras Salgadas, 13 (minus one game)
9th: Forjães, 11
10th: Câmara de Lobos, 10 (minus two games)
SERIE B
Vila Meã-Cradle, 2-1
São Martinho-Paredes, 2-3
Tirsense-Mirandela, 0-0
Santa Marta Amarante, 3-3
Macedo de Cavaleiros-Vila Real, 1-1
CLASSIFICATION:
1st: Mirandela, 26 points
2nd: Walls, 25
3rd: Amarante, 22
4th: Saint Martin, 22
5th: Tirsense, 21
6th: Vila Real, 14
7th: Vila Meã, 12
8th: Cradle, 11
9th: Santa Marta, 10
10th: Macedo de Cavaleiros, 2
C SERIES
Ferreira de Aves-Alvarenga 1-0
Salgueiros-Gouveia, 4-0
Gondomar-Sp. Thorn, 1-6
Castro Daire-Leça, 2-0
Valadares Gaia-União 1919 (27 February)
CLASSIFICATION:
1st: Willows, 31 points
2nd: Leça, 28
3rd: Castro Daire, 26
4th: Gondomar, 22
5th: Sp. Espinho, 18
6th: Alvarenga, 12
7th: Valadares Gaia, 12 (minus one game)
8th: Ferreira de Aves, 7
9th: Union 1919, 6 (minus one game)
10th: Gouveia, 5
SERIES D
Sertanense-Condeixa, 0-0
Marihense-Idanhese, 2-2
Benfica and Castelo Branco-Praiense, 1-3
Oleiros-Peniche, 0-0
Fontinhas-Vit. Sernache, 2-2
CLASSIFICATION:
1st: Sertanense, 28 points
2nd: Fontinhas, 23 (minus one game)
3rd: Marinense, 20
4th: Peniche, 19 (minus one game)
5th: Oleiros, 13 (minus one game)
6th. Praiense, 11 (minus one game)
7th: Benfica and Castelo Branco, 11 (minus one game)
8th: Vit. Sernache, 11 (minus one game)
9th: Condeixa, 10 (minus one game)
10th: Idanhese, 6 (minus one game)
SERIES E
Coruchense-Operário Lagoa, 1-3
Rabo Peixe-Sintrense, 0-1
Belenenses-Pero Pinheiro, 0-0
Sp. Ideal-GS Loures, 1-3
Sacavenense-O Elvas (27 February)
CLASSIFICATION:
1st: Pêro Pinheiro, 21 points (minus one game)
2nd: Belenenses, 20
3rd: Sintrense, 19
4th: GS Loures, 12
5th: Operário Lagoa, 15 (minus one game)
6th: Sacavenense, 14 (minus one game)
7th: Coruchense, 14
8th: Elvas, 12 (minus one game)
9th: Rabo de Peixe, 10 (minus one game)
10th: Ideal Sp, 10 (minus one game)
SERIES F
Youth Évora-Imortal, 4-0
Louletano-Barreirense, 4-0
Pinhalnovense-U. Montemor (Pinhalnovense did not attend, there is still no decision on what will happen)
Serpa-Esp. Lagos (26 February)
Moncarapachense-Olhanense (1 March)
CLASSIFICATION:
1st: Louletano, 25 points
2nd: Olhanense, 23 (minus two games)
3rd: Moncarapachense 20 (minus two games)
4th: Pinhalnovense, 19 (minus two games)
5th: Juventude Évora, 17
6th: Esp. Lagos, 13 (minus one game)
7th: Immortal, 11
8th: Serpa, 9 (minus one game)
9th: Barreirense, 8 (minus one game)
10th: U. Montemor, 5 (minus one game)