The CSSD is talking about 70,000 empty flats. “It’s exaggerated,” say real estate experts iROZHLAS
In the campaign, the CSSD promises more taxable real estate from the fourth apartment and also to impose fines for unoccupied apartments. It wants to tame the very high growth rate of real estate prices in the Czech Republic. He bases his plan on the argument that there are 70,000 vacant flats in Prague alone and that most of them own large funds. However, according to analysts who address Radiožurnál, this number is specifically exaggerated.
Share on Facebook
Share on LinkedIn
Print
Copy the URL
Abbreviated address
Close
There are 70,000 vacant flats in Prague. This information is provided by the Czech Social Democratic Party before the elections, when it justifies its proposals for taxation or even fines for unoccupied flats. In order to tame the very fast growing real estate prices not only in Prague, but in the whole Czech Republic, where the growth rate of prices is one of the highest in Europe.
Verification!
Radiožurnál and the iROZHLAS.cz server launched the Verification! In it, we will try to explain and verify false information, half-truths or distorted facts. Until the elections, we will stick to current topics and you can get involved. Have you come across some information and you can’t be sure it’s true? We will try to verify it for you.
Write to us at [email protected].
“There are 70,000 vacant flats in Prague today, and the vast majority of them are in the hands of speculators, large funds that hold dozens, maybe hundreds of flats. If we manage to occupy at least half of those flats, 35,000 families could live, “he said last week in TV Nova party chairman Jan Hamáček.
The same information was also given by Matěj Stropnický, the number two candidate of the Social Democracy in Prague, with the party’s vice-president Jana Maláčová in videowhich was seen by over 14,000 people. Other media subsequently took over the data from these channels.
“We are based on figures published regularly by the construction company and their estimates of the number of empty flats,” the result of the Ceiling Origin of data on 70,000 flats.
The publication allegedly came to his e-mail box in the past, but now you can find it due to time constraints during the campaign. “These are things we have prepared for the campaign over the last six months, and I am not able to trace it now,” he explained to Radiožurnál.
Distorted numbers
Experts on the Prague real estate market, which Radiožurnál approached, said that they had never encountered such an estimate and that the number would be lower and lower. In addition, according to them, the second part of the party’s arguments that the vast majority of empty flats are held by speculators or investment funds do not apply either.
Babiš se chlubí, jak v roce 2018 zarazil povinné kvóty proti migrantům. Tehdy je už nechtěla většina unie
Číst článek
Když experti vypočítávají, kolik je aktuálně v Praze prázdných bytů, vychází z dat Českého statistického úřadu z roku 2011, protože žádná novější k dispozici aktuálně nejsou. Tehdy bylo v Praze necelých půl milionu bytů v bytových domech a 6,7 procenta z nich, tedy přibližně 33,5 tisíce bytů, bylo neobydlených.
„Když k tomu připočítáme všechny, které se postavily od té doby, tak je to přibližně 537 tisíc bytů v bytových domech,“ vypočítává Petr Hána, expert na trh s nemovitostmi ze společnosti Deloitte.
Ten dále dodává, že v letech 1991, 2001 a také 2011 zůstával podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu podíl téměř stejný. „V roce 1991 i v roce 2001 byla neobydlenost asi 7 nebo 8 procent. A já si myslím, že i nyní bude to procento velmi podobné,“ odhaduje.
To znamená, že by v Praze bylo aktuálně přibližně 38 tisíc prázdných bytů v bytových domech. To je výrazně méně, než kolik uvádí ČSSD. Velká část prázdných bytů je navíc nevyužívaná z objektivních důvodů.
Pokřivená data o očkování, sociální dávky na taxi. Dezinformace, které se šíří po internetu
Číst článek
„Musíme se pídit po tom, co je důvodem neobydlenosti. Buď to může být tím, že je byt na trhu a mění se uživatel. Že se může rekonstruovat. A některé mohou být nezpůsobilé k bydlení,“ vysvětluje dále Petr Hána.
„Osobně si myslím, že těch bytů, o kterých se bavíme, to znamená prázdných bytů nakoupených na investici, bude v Praze přibližně 10 až 15 tisíc,“ říká Pavel Kliment, expert na reality a stavebnictví ze společnosti KPMG, který se v roce 2019 podrobně zabýval tím, kolik v Praze prázdných bytů je.
To je ve velkém rozporu s tím, co říká předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj drtivou většinu prázdných bytů v Praze vlastní spekulanti a velké fondy. Jak však přiznává Matěj Stropnický, strana nemá odhad toho, kolik je v Praze prázdných bytů, které si jejich majitelé nakoupili jako investici.
Pokuty
ČSSD v kampani plánuje majitelům progresivně zdanit čtvrtou a další nemovitosti a také udělovat pokuty za neobsazené byty. Ty by podle nejnovějšího vyjádření Stropnického a místopředsedkyně strany Maláčové měly odpovídat průměrnému nájmu.
A to je jedno z hlavních opatření, kterými chce strana tempo růstu cen bytů zpomalit. Tento plán ČSSD zdůvodňuje právě vysokým počtem prázdných investičních bytů. Jenže podle expertů se účinnost takových opatření odvíjí od toho, kolik těch prázdných bytů ve skutečnosti je.
Majerová Zahradníková tvrdí, že pandemie covidu nebyla. ‚Naprosté nepochopení,‘ reaguje hygienička
Číst článek
„Kdyby svou strategii přehodnotilo 80 procent investorů, tak by šlo v praxi o majitele 12 tisíc bytů. Tedy přibližně o tři procenta bytového fondu v Praze. A to nedokáže změnit situaci na trhu,“ vysvětluje Petr Kliment z KPMG a stejný názor má i Petr Hána z Deloitte.
Zdanění či pokuty můžou podle obou sice sloužit jako doplňková opatření, oba ale trvají na tom, že nejlepším řešením je zrychlit výstavbu nových bytů. „Poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to výrazně, to není o 12 tisících jednotek. Ten převis je dlouhodobý. Lidé se bojí inflace a chtějí investovat, ale nemají kam. Tak peníze dávají do bytů,“ popisuje Kliment.
Podle Hány je tak nutné zavést jasná pravidla pro územní plánování a podporovat spíše výstavbu. „Byl by prostor pomoci dostupnému bydlení tak, že by se lépe využíval bytový fond patřící jednotlivým městům. Zaměřit se tedy více na dostupné nebo sociální bydlení,“ říká Hána.
„Je třeba se podívat také kapacitu stavebnictví, protože ze stavebnictví od roku 2008 odešlo více než 10 procent lidí,“ přidává další návrh Kliment.
ČSSD ale ve své kampani zodpovědnost za stavbu nových bytů přenáší spíše na stát. „Chceme zajistit státní výstavbu bytů, která má být okolo deseti tisíc bytů ročně, která má vytvořit alternativní nabídku na trhu,“ vysvětluje Stropnický.
Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Tisknout
Kopírovat url adresu
Zkrácená adresa
Zavřít