‘My rent has increased by one hundred percent. ‘Prague jumped up rent in city flats due to maintenance | iROZHLAS
Some people from Prague who live in city flats paid a higher rent for the first time this month. The price increase of up to one hundred percent was agreed by the city management in January this year. According to some tenants with whom Radiožurnál spoke, Prague chose the worst possible timing – the lingering coronavirus crisis.
Share on Facebook
Share on LinkedIn
Print
Copy the URL
Abbreviated address
Close
“My rent is increasing by one hundred percent. It’s a big increase in a short time, “says nurse Petra, who lives in a city apartment in Černý Most. She raised three children herself, two teenage daughters still living with her.
From twelve thousand crowns by leaps and bounds to twenty: even so, the increase in rents in city flats in Prague looks like. Marie Veselá dealt with the topic
“We need to count more money in this direction. I have daughters studying, I do not know what the situation will be like in the future, it is due to the labor market and other things, “he says.
Instead of 66 crowns per square meter, 132 crowns has been valid since May. That is, the highest possible amount that the municipality has set for the outskirts of Prague. The office will also calculate the new rental price based on the income for the last year, which the tenants had to prove.
“For example, the covid of the reward is respected in the amount of rent that has been calculated. So if I didn’t get them, I wouldn’t have an increase. So it also seems disadvantageous to me. That you do something, and then you pay for it, “adds Petra with a sigh.
Arrive or move
The tenants learned about the price increase from the municipal letters. Jan and his wife, who have lived in the city apartment for almost twenty years, also received one. But the writing in the mailbox came too late – they only had one day to sign the amendment to the lease agreement.
“Actually, we only had one day to sign it, because there was another sentence. That if we don’t show up or sign, we’ll just get a letter to move out of the apartment. Dot, “he says.
Jan, like Nurse Petra, is annoyed by the communication of the municipality and the tone of the letters they received. “Arrive now or move in,” says Petra. The text of the letters has already been modified by the office according to the councilor for housing Adam Zábranský from Pirates. However, the councilor continues to increase the rent in city apartments.
Praha začne lidem v nouzi pronajímat soukromé byty. Majitelům garantuje příjem a zaručí se za nájemce
Číst článek
„Ten hlavní důvod, proč jsme to navyšovali, bylo, že výběr z nájemného nepostačuje na průběžnou údržbu bytového fondu a na větší investiční akce, které je potřeba u bytového fondu dělat, aby kvalita bydlení zůstávala pořád dostatečná. Navíc máme plány na novou bytovou výstavbu,” vysvětluje Zábranský.
Zvýšení nájmů ale neplatí pro všechny – výjimku mají například senioři, lidé se zdravotním hendikepem, nebo takzvané nízkopříjmové domácnosti. To jsou podle magistrátu třeba ty, ve kterých bydlí buď jeden člověk s čistým příjmem nižším než 18 tisíc korun, nebo například dvou a tříčlenné domácnosti s méně než 30 tisíci korunami na měsíc.
„Je to kompromis mezi dvěma zájmy. Jeden zájem je poskytování dostupného bydlení, druhý je na ekonomické udržitelnosti bytového fondu,“ pokračuje Zábranský. Ceny se podle něj nezměnily víc než 17 let. Lidé v městských bytech i po zvýšení nájemného platí asi o polovinu méně než ti, co si nájemní byt vybírají z nabídky na trhu.
Nešťastné načasování
„Chápu, že to načasování se nejeví jako úplně šťastné. Na druhou stranu potřeba navýšit nájemné je tady dlouhodobá, akorát k tomu politická reprezentace, asi z důvodů, že nechtěla čelit kritice, prostě nepřistoupila. Už jenom to, že se ceny nenavyšovaly od roku 2005, je absurdní,“ dodává pirátský radní.
Osamu Okamura: Lidé si myslí, že v domě v přírodě budou žít ekologičtěji. Ale tak to bohužel není
Číst článek
Načasování zdražování nájmů bylo podle politiků z pražské ČSSD nepřijatelné a asociální. Nesouhlasí s ním taky opoziční hnutí ANO. Zastupitel Ondřej Prokop ale uznává, že nízké nájmy zasluhovaly úpravu. „Nicméně nerozumíme tomu, proč s tím koalice nepřišla třeba na začátku volebního období ještě před pandemií,“ dodává.
Magistrát má asi 7200 bytů. U těch nově pronajímaných vedení města vyšší nájmy schválilo už loni.
„Kvůli pandemii to rozkouskováváme. V první fázi jsme vyšší nájemné nastavili jenom u nových smluv. Teď až v lednu jsme přistoupili k tomu, že může docházet k navyšování nájemného u stávajících nájemníků. Nicméně zase jsme se snažili vymezit nějaké skupiny nájemníků, které jsou ohroženější, a u těch k navyšování nájmů docházet nebude,” říká Zábranský.
Lidé, kterým po zaplacení vyššího nájmu už nezbývá moc peněz, můžou požádat magistrát o slevu na nájemném, nebo stát o příspěvek na bydlení. Nájemníci se taky podle radního Zábranského můžou obrátit na kontaktní místa pro bydlení. V Praze fungují v pěti městských částech.
Sdílet na Facebooku
Sdílet na LinkedIn
Tisknout
Kopírovat url adresu
Zkrácená adresa
Zavřít